Opony zimowe w 2018

Opony zimowe w 2018

23 listopada 2018 Bez kategorii 0

Opony zimowe są obowiązkowe – jeśli chcesz dostać odszkodowanie z ubezpieczenia.

Jeśli nie zmieniłeś opon na zimowe, niestety musisz się liczyć z tym, że ubezpieczyciel pieniędzy nie wypłaci w sytuacji, gdy rozbijesz samochód. Kiedy założyć zimówki? Nie czekajcie na pierwszy śnieg, bo to oznacza gigantyczne kolejki. Warto opony zmienić już! Dlaczego? Bo budowa opony zimowej sprawia, że jej przyczepność jest większa już w temperaturze poniżej 7 st. C. na jezdni suchej i mokrej. W 26 krajach Europy jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa. W Polsce takiego przepisu nie ma, ale konsekwencje również mogą być poważne.

W Polsce obowiązują przepisy, w myśl których przez okrągły rok można jeździć na dowolnych oponach – pod warunkiem, że ich bieżnik ma minimum 1,6 mm. W efekcie obowiązujące prawo w zakresie opon powoduje, że w zapisach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia  komunikacyjnego ubezpieczenia AC na darmo szukać wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ze względu na brak zimowych opon.

Kolizja na letnich oponach zimą i co dalej?

Istnieją jednak inne zapisy, które w tej sytuacji mogą mieć zastosowanie. Chodzi o punkt, który najczęściej brzmi: ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu. Niektóre towarzystwa powołują się na taki zapis odmawiając wypłaty odszkodowania jeśli zimą mamy kolizję, a nasz samochód był na letnich oponach. Sytuacja nie jest oczywista i możemy spotkać się z różnymi interpretacjami – dlatego warto podpisując umowę ubezpieczenia AC zapytać jak takie zdarzenia są kwalifikowane w konkretnym towarzystwie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stwierdzenia przez policję naruszenia prawa – jeśli np. kierowca spowodował wypadek kierując pojazdem i rozmawiając przez telefon. Autocasco w większości towarzystw nie będzie mu wypłacone, ale assistance przyjedzie i zrealizuje potrzebną pomoc np. wyciągnie pojazd z rowu, wymieni koło jeśli na tym polegało uszkodzenie, czy odholuje pojazd do warsztatu.

Opony zimowe wymieniać czy nie?

Wymieniać koniecznie. Różnica w budowie opon letnich i zimowych sprowadza się nie tylko do stosowania specjalnych mieszanek gumy. Kształt czoła bieżnika, rodzaj mieszanki gumowej, ilość nacięć klocków bieżnika (tzw. lameli) – to wszystko powoduje, że opony są całkowicie inne. Opona w wersji zimowej jest tak zaprojektowana, aby przy ujemnych temperaturach zachować najwyższe możliwe parametry – a za tym bezpieczeństwo. Mieszanka gumowa, z której powstają opony zimowe zawiera krzemionkę i silikon – to dzięki nim w ujemnych temperaturach są elastyczne. Poza tym, wymiana opon jesienią uchroni opony letnie przed nadmiernym zużyciem, więc lepiej nie czekać z ich wymianą na mrozy i ślizgawice, a wiosną letnie ogumienie będzie w dobrym stanie.

Jakie opony zimowe?

Wielu kierowców ze względów oszczędnościowych decyduje się na zakup opon używanych. To ryzykowne, ale pamiętajmy, żeby głębokość ich bieżnika nie była mniejsza niż 4 mm. Przyjęło się też, że należy je wymienić po 6 sezonach. To jednak zależy od stopnia zużycia ogumienia i sposobu jego przechowywania.